Ziraat Odası başkanlarından tütün açıklaması adıyaman tütünü

     Ziraat Odası başkanlarından tütün açıklaması

 Ziraat Odası başkanlarından ‘tütün' açıklaması  

 

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan başkanlığında ki toplantıya

Kahta Ziraat Odası Başkanı Fatin Rüştü sıkıntılı Turanlı,

 Besni Ziraat Odası Başkanı İsmail Sümer,

Çelikhan Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya,

Tut Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özen,

Gölbaşı Ziraat Odası Başkanı doğmuş itimat,

Sincik Ziraat Odası Başkanı Kadir Altıntel,

Samsat Ziraat Odası Başkanı Kadir Kuştepe katıldı.

 

Ziraat Odası başkanları son günlerde ülke gündemini meşgul den tütün ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.

 

Adıyaman ilinin ekonomisi açısından büyük bir öneme haiz olan kıyılmış tütün olan Adıyaman tütünü konusunda iktidar ve muhalefet partisi temsilcileri açıklama üstüne izahat yapmış olduklarını dile getiren Salih Şahan, “konunun direk muhatabı olan çiftçi kuruluşları olan biz süreci başından beri takip ediyoruz. İktidar partisi tarafınca meydana getirilen düzenlemeler sonucunda tütünün ilk kez satışının önünü açılacağını göreceğiz.

 

Kendimizi bildiğimiz günden beri tütün için ‘Kaçak' ibaresinin olduğunu herkes biliyoruz. İdare edilerek halkımız geçimini bir halde sağlıyordu. İnanıyorum ki yapılan kanuni düzenleme ile birlikte tütün üreticilerimiz tütünlerini resmi yollarla kooperatifler vasıtasıyla satabileceklerdir.

 

Ziraat odaları olarak amacımız ve hedefimiz ilimizin ekonomisinin canlılığını koruması, Devletimizin de vergisini almasıdır.

 

Ziraat odaları olarak yıllardır, ‘Adıyaman tütünü kayıt altına alın, bizde rahat edelim, ülkemizde vergisini alsın' diyorduk. Bugün bu durumun gerçekleştiğini görüyoruz.

 

Aşağıdaki yazılanlar Adıyaman tütüncüler derneği başkanı yazısıdır:

 

Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü 2008 yılında başlayarak 50 kilograma kadar önü açılmış ve o günden başlayarak Adıyaman tütün satış grafiği yoğunlaşmış diğer birçok ilde satışı artmıştır. Bu süreçten başlayarak yasal zeminde çalışmalar günümüze kadar gelmiştir.  Bu süreç ile beraber gelecek olan yönetmelik veya yasal düzenleme ile Adıyaman tütünü üreticileri daha rahat bir nefes alacaklardır.  Adıyaman tütünü tek başına hiçbir işlem görmeden kıyılıp içilebilen haiz bir tütün çeşitidir. Ayrıca Adıyaman tütünü kooperatiflerce üretim ve satılması şeklinde kamuoyuna gelen yönetmelik de yer alması çiftçilerimiz için daha iyi olacaktır. Ayrıca ülkemizde üretilen sigaralardan daha önce %10 Türk Tütünü katılıyordu bu oranı %30 lara çıkarmaları çiftçilerimiz ve ülke ekonomisine büyük katkı değer sağlayacağı kesindir.

Ana Sayfa

Bizi Arayın

Whatsapp

Sipariş

© 2020 Adıyaman Tütüncüler Derneği . Tüm Hakları Saklıdır.